Infolinka: +420 226 224 970, PO-PÁ 9:00 - 21:00

Odborné články

Celiakie - nesnášenlivost lepku

Náhledová fotografie

16.11.2018 Když se řekne nesnášenlivost lepku (celiakie), většina lidí si představí problémy s trávicím traktem - průjmy, zvracení, opoždění vzrůstu u dětí. Většina případů tohoto onemocnění v populaci tyto příznaky ale nemusí mít - je to třeba jen únava, opožděná puberta, psychické problémy - např. deprese, poruchy menses, neplodnost, spontánní potraty a jiné. Kdo by hledal problém v nesnášenlivosti lepku?

Celý článek

Vitamin D – víc než jen vitamin

Náhledová fotografie

19.10.2018 Nové poznatky o vitaminu D se množí každým dnem a dokládají jeho významný vliv na funkci většiny lidských buněk, Předpokládá se, že se podílí na regulaci přibližně 5% lidského genomu. Nedostatek vitaminu se podílí na vzniku i na závažnosti průběhu řady civilizačních nemocí, jako je kupříkladu diabetes I. a II. typu, zvýšeném riziku kardiovaskulárních, onkologických či autoimunitních onemocnění.

Celý článek

Homocystein

Náhledová fotografie

15.10.2018 Zvýšená hladina homocysteinu v krvi se v současné době považuje za rizikový faktor onemocnění cév, ischemické choroby srdeční, mozkových příhod, potratů a vývojových vad plodu, zejména nervové soustavy. Uvažuje se i o možném vlivu na problémy s otěhotněním. Se zvýšenou hladinou homocysteinu se též setkáváme u některých neuropsychických poruch a u osob se sníženým příjmem vitaminů B řady (kyseliny listové, B6,B12) (může hrozit u např. u seniorů, vegetariánů).

Celý článek

Nejčastější dědičné trombofílie

Náhledová fotografie

24.5.2018 Žilní tromboembolismus je závažným nejen zdravotním, ale i socioekonomickým problémem. Na komplikace žilní tromboembolické nemoci (TEN) umírá v současné době v Evropě asi 500 000 osob ročně. To je tedy 12 % z celkového počtu všech úmrtí. Při tom je důležité si uvědomit, že se jedná o onemocnění, kterému lze ve valné většině případů předcházet vhodně zvolenou profylaxí. Proto je vhodné znát nejčastěji se vyskytující dědičné trombofílie, které zvyšují dispozice ke vzniku tromboembolismu, a o kterých pojednává uvedený článek.

Celý článek

Preanalytická fáze

Náhledová fotografie

9.6.2016 Termín preanalytická fáze obecně označuje období před laboratorní analýzou vzorku pacienta. O preanalytické fázi se toho v minulých letech napsalo hodně. Lékaři jsou s touto problematikou poměrně seznámeni. Pokud bych měl za sebe hodnotit největší současná rizika v této oblasti, řekl bych, že ze strany lékaře i laboratoří jsou naši pacienti poměrně málo informováni o tom, jak se obecně chovat před odběrem krve či sběrem moče. Ze strany laboratoří pak vidím další riziko ve svozu vzorků z jednotlivých poliklinik či od terénních lékařů do laboratoře. Řada laboratoří se snaží v rámci jednoho svozu objet co největší okruh lékařů – tj. nezajíždět si cestou zpět do laboratoře –, a šetřit tak čas i prostředky. Je to sice ekonomické, ale nešetří to to nejdůležitější – převážené vzorky pacientů. Ovlivnění kvality vzorku znamená ovlivnění výsledku vyšetření, vyšetření přestává být objektivní informací – a co hůře, stává se i zavádějící informací.

Celý článek