Napsali o nás a napsali jsme pro Vás

Reportáž s Vojtěchem Veltruským z EUC Laboratoří o odběrech na COVID-19

Náhledová fotografie

4.3.2021 Jak probíhá odběr z nosohltanu pro testování na COVID-19?

Celý článek

Vyšetření protilátek SARS-CoV-2 (MUDr. Petr Podroužek, Mgr. Jaroslava Kalaninová)

Náhledová fotografie

10.2.2021 Co znamená vyšetření protilátek proti viru SARS-CoV-2

Celý článek

Testování koronaviru u dětí – rádce pro vystrašené rodiče

Náhledová fotografie

16.11.2020 Bohužel nejsem poslem dobrých zpráv, nákaza koronavirem se prokázala u jednoho zaměstnance školky a všechny děti musí na testy, oznámila mi do telefonu paní učitelka. Čtyřletého Kryštofa tak čekalo setkání s odběrovou sanitkou a kosmonauty. Jak probíhají odběry na COVID-19 u dětí, jak se s nimi o všem bavit a budou si ty malé odnášet nepříjemnou vzpomínku?

Celý článek

Vitamin D nás chrání před viry včetně koronavirů, únavou a celou řadou onemocnění

Náhledová fotografie

23.9.2020 Vitamin D měli mnozí z nás v povědomí především v souvislosti s našimi kostmi, a tedy jeho rolí v regulaci vápníku v těle. Jeho důležitost pro náš organismus ale sahá ještě mnohem dále. Kromě významné podpory imunity a kardiovaskulárního systému nám také pomáhá zvládat stres a zároveň předcházet úzkostným a depresivním stavům. Ne náhodou jej v současné době lékaři doporučují i v prevenci covid-19.

Celý článek

Klíšťová encefalitida – léto láme rekordy v počtu případů

Náhledová fotografie

20.8.2020 Mírná zima, deštivé počasí a vysoké letní teploty, to vše se projevilo na letošní aktivitě klíšťat a vysokém počtu případů klíšťové encefalitidy.

Celý článek

Jak to chodí při testování na koronu

Náhledová fotografie

22.7.2020 České EUC Laboratoře ročně provedou přes pět milionů nejrůznějších laboratorních vyšetření a testů. Nedlouho poté, co se i u nás v březnu objevil koronavirus, získaly akreditaci a začaly testovat i na covid-19 . Odběrová místa jsou v Praze. A jak to prakticky na testovacím místě chodí?

Celý článek

Vitamin D a stimulace imunitní odpovědi

Náhledová fotografie

15.4.2020 Vitamin D vzniká přímým účinkem slunečního záření (UVB) na kůži, přijímáme jej také ve stravě (z mořských ryb, vaječných žloutků, mléka, sýru) nebo jako vitaminové doplňky. Jeho účinky na lidské zdraví jsou velmi široké, reguluje hladiny vápníku a fosforu v krvi, má příznivý vliv na funkci a výkon srdečního svalu i kosterních svalů, prevenci a průběh diabetu II. typu, průběh léčby některých nádorových onemocnění, hypertenzi, prevenci autoimunitních chorob. V současné době bude asi každého nejvíce zajímat vliv vitaminu D na řádnou funkci imunitního systému.

Celý článek

Onemocnění štítné žlázy ukáže s jistotou až laboratorní vyšetření

Náhledová fotografie

2.3.2020 Onemocnění štítné žlázy je časté, více jsou postiženy ženy, a to 10-20 % žen po 50. roce věku. Onemocnění mohou zapříčinit autoimunitní procesy, genetické vlivy, některé léky či ozařování v oblasti krku.

Celý článek