Jak to chodí při testování na koronu

České EUC Laboratoře ročně provedou přes pět milionů nejrůznějších laboratorních vyšetření a testů. Nedlouho poté, co se i u nás v březnu objevil koronavirus, získaly akreditaci a začaly testovat i na covid-19. Odběrová místa jsou v Praze. A jak to prakticky na testovacím místě chodí?

Na to jsme se ptali biochemika a provozního ředitele EUC Laboratoří RNDr. Miloslava Semanského. 

Řada z nás potřebuje test na koronavirus. Třeba v případě, že jsme byli v kontaktu s nakaženým člověkem, když se chystáme na operaci, kvůli cestování. 

Otestovat se můžeme například v EUC Laboratořích. Jak to při odběrech vlastně chodí? Musí mě na odběr doporučit lékař, nebo můžu přijít i jako samoplátce, jen tak „z ulice“? 

Testujeme obě skupiny. Tedy pacienty, které k nám odešle v odůvodněných případech lékař, ale i samoplátce, kteří si chtějí nebo kvůli něčemu potřebují ověřit aktuální zdravotní stav. Pro testování máme dvě oddělená místa, aby se obě skupiny nepotkávaly. 

Je potřeba se na odběr objednat předem? 

Není. Testování provádíme i bez objednávek, vše jde plynule. Zájemců není tolik, abychom to nezvládali. Nikdo si proto ani nemusí testování plánovat dlouhou dobu. 

Kdo vlastně zájemcům provádí odběry? 

Přímo výtěry provádějí odběrové sestry speciálně proškolené na odděleních ORL. Vlastní testování v laboratořích pak mají na starosti vysokoškolsky vzdělaní odborníci a laboranti. 

Nemají sestřičky při odběrech obavu, že na ně pacient třeba kýchne nebo zakašle? 

Věřte mi, že v takových profesích pracují lidé, kteří si takové obavy připouštějí jen málokdy. Jsou to profesionálové, kteří vědí, co mají dělat, aby se riziku zbytečně nevystavovali. A mají samozřejmě všechny potřebné ochranné pomůcky. 

Když už o nich mluvíme, je skutečně pravda, že už nikde nechybějí? 

Nechybějí, máme jich dostatek a musím říct, že od počátku pandemie. Nejdřív jsme si vystačili s vlastními zdroji, dnes je pravidelně dostáváme z přídělů ministerstva zdravotnictví. Jde o celou klasickou škálu: respirátory třídy FFP3, ochranné obleky, brýle, štíty, rukavice, čepice, návleky na boty a dezinfekci. Bez toho bychom pracovat vůbec nemohli. 

Mezi lidmi se vypráví o tom, jak odběr bolí… 

Pokud jde o bolestivost, spíš bych to řekl tak, že někteří lidé odběr vnímají jako nepříjemný. Ale dramatizovat to rozhodně není třeba. Zvládají to i malé děti. 

Co když přijde k odběru člověk, který hodně kašle? 

Toho se nikdo rozhodně bát nemusí. Odběry probíhají plynule, fronty se tvoří minimálně. Pacienti s jasnými příznaky se sice skutečně objevují, ale v naprosté většině volí drive in – tedy odběr z auta. 

Můžete odhadnout, jaké procento z testovaných je nakonec skutečně koronavirem nakaženo? Existují rozdíly mezi věkovými skupinami nebo pohlavími? 

Pozitivních výsledků není mnoho, kopírují v zásadě celorepubliková čísla, představují asi jen dvě procenta z celkového počtu testovaných. A pokud jde o rozdíly podle věku nebo pohlaví, ty jsme nezaznamenali, pozitivita je rozložena celkem rovnoměrně. 

Za jak dlouho a jakou formou se člověk dozví výsledek testu? 

Výsledky máme hotové běžně do čtyřiadvaceti hodin, v urgentních případech do tří hodin. Samoplátci dostanou výsledek přes zabezpečený e-mail. U těch, které jsme testovali na doporučení, dostane výsledek jejich lékař. 

Jak vidíte dohlednou budoucnost koronaviru v Česku a v Evropě? 

Budeme si muset zvyknout, že covid-19 zcela nezmizí, ale zůstane nejspíš s námi. Pro laboratoře to znamená trvale zařadit metodu jeho detekce do standardní nabídky vyšetření. 

K jakým nemocem? 

Dosud jsme lékařům odpovídali na dotazy, co je příčinou horečnatých stavů pacienta – jestli se například jedná o infekci bakteriální, běžnou virózu nebo chřipku. Teď bude dotaz rozšířený o čtvrtou položku: o covid-19. 

Jak se vy sám budete snažit nákaze vyhnout? 

Budu co nejvíc v přírodě, na čerstvém vzduchu, budu se snažit dostatečně spát, možná přidám nějaký vitamin C a D. A rozhodně se budu snažit udržovat si dobrou náladu. No a v práci určitě budu dodržovat všechna bezpečnostní opatření. Při práci s patogeny prostě musíme být ostražití. 

***

* RNDr. Miloslav Semanský vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, obor biochemie. * Působil na Oddělení klinické biochemie v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, na vedoucích pozicích společností poskytujících laboratorní diagnostiku. Od roku 2014 pracuje v EUC Laboratořích. * Je členem České společnosti klinické biochemie České lékařské společnosti J. E. Purkyně. 

zdroj: Blesk zdraví 22.7.2020