Jaterní testy vám mohou zachránit zdraví

Játra hrají zásadní roli v celé řadě tělesných funkcí a navíc mají téměř zázračnou regenerační schopnost. Zároveň jsou však velmi náchylná k působení různých toxinů a zanedbání počátečních příznaků může vést k jejich nevratnému poškození.

Největší orgán v břišní dutině, který u zdravých dospělých běžně váží mezi 1,36 a 1,6 kilogramu, má v našem těle mnoho úloh: Detoxikuje krev, odbourává škodlivé a nežádoucí látky, produkuje žluč na podporu trávení, ukládá některé vitaminy, železo, glukózu a další. „Vzhledem k důležitosti a zranitelnosti jater je třeba všechny problémy řešit co nejdříve. Pokročilá jaterní onemocnění mají hluboký negativní vliv na kvalitu a často i délku života nemocného. Mezi jaterní nemoci patří například hepatitida, cirhóza, steatóza neboli ztučnění jater či nádory,“ říká MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Nepotřebujete ani žádanku Pokud si chcete ověřit, že jsou vaše základní jaterní testy v pořádku, přijďte nalačno, nejezte přibližně předchozích 12 hodin a nekuřte. Před odběrem je vhodné vypít čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Laboratorní výsledky si můžete vyzvednout následující pracovní den, u vyšetření cytomegaloviru a EB viru za sedm pracovních dnů po odběru. Na vyšetření je možné zajít i bez doporučení lékaře (seznam odběrových míst).

Jaterní testy by si měli nechat provést také lidé, kteří přišli do styku s pacientem s virovou hepatitidou neboli žloutenkou.
Pokud žena například bere antikoncepci, měla by se nechat testovat pravidelně.

Jak poznáte, že MÁTE PROBLÉM?

Poškození jater se projevuje mnoha způsoby:

  • Typickými příznaky bývá žluté zabarvení kůže a očního bělma,
  • tmavý odstín moči či naopak nápadně světlá stolice,
  • extrémně silná únava,
  • zápach z úst nebo hnědé skvrny na pokožce.

 „Mnozí pacienti si také stěžují na bolest pod pravým žebrem, nadýmání, častou zácpu, podrážděný žaludek, a s tím související nevolnost či zvracení, chybějící apetyt nebo nepřiměřené hubnutí. Tyto symptomy se vztahují k jaterním onemocněním obecně. Ale existuje mnoho specifických onemocnění, která ovlivňují játra, a každé z nich má své vlastní příznaky. Aby byly případné problémy pokud možno zjištěny včas, je zapotřebí provést jaterní testy,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc. „Těmi se snažíme odhalit poškození jaterních buněk, jejich funkce či zhoršený odtok žluči z jater v důsledku akutních a chronických onemocnění. Problémy mohou způsobit také viry hepatitidy A, B, C a E. Funkci jater ale narušují i jiné viry – nejčastěji cytomegalovirus a EB virus, případně chemické faktory, jako jsou například alkohol ve větších dávkách, organická rozpouštědla nebo některé léky."

zdroj: Tina

Nyní si můžete pohodlně vybrat a zaplatit laboratorní test online a v odběrovém místě se jen zastavit na odběr krve. Bez dalšího zdržování s platbou či výběrem vhodného testu.