Spalničky – jste vůči nim imunní? EUC Laboratoře to velmi rychle zjistí.

V posledních letech se v České republice opakovaně setkáváme s onemocněním spalničkami, které se nám v minulosti díky očkování vakcínou podařilo téměř vymýtit.  Šíření onemocnění napomáhá odmítání očkování částí  naší české populace. Navíc u řady lidí očkovaných v dětství došlo po více než 20 letech k vymizení ochranných protilátek. Zda je každý z nás proti onemocnění chráněn, lze zjistit rychlým laboratorním vyšetřením protilátek proti spalničkám  třídy IgG z krve. Vyšetření provádíme i bez doporučení lékaře na žádost pacienta za přímou úhradu.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se projeví asi 10-12 dní po nákaze   zvýšenou teplotou, rýmou, kašlem, slzením očí - a po dalších asi 3-7 dnech i následnou červenou vyrážkou, která přetrvává asi týden.  Nekomplikovaný průběh onemocnění spalničkami  se jeví jako celkem banální onemocnění,  velmi nebezpečné jsou ale  časté komplikace, a to až ve 30% případů. Komplikace přestavují  infekce ucha, kde může hrozit ztráta sluchu, zápal plic, vážná onemocnění očí  s možným následkem oslepnutí nebo dokonce  zánět mozku, který může skončit i smrtí. Zejména jsou v ohrožení děti do 5 let a dospělí nad 20 let.

Co lze v EUC Laboratořích zjistit:

IgG protilátky – jejich přítomnost nám ukazuje na dříve prodělané onemocnění nebo ochranné protilátky po očkování vakcínou. Vyšetření informuje, zda jste chráněni proti onemocnění spalničkami.

IgM protilátky - ukazují na akutní infekci, provádíme je tehdy, máte-li podezření na nákazu spalničkami. Zde je v případě pozitivity testu vzorek pacienta v souladu s legislativou odesílán k potvrzení  Národní referenční laboratoří  SZÚ.

Vyšetření protilátek proti spalničkám provádí EUC Laboratoře denně, a to nejen na doporučení lékaře, ale i na žádost pacienta jako finančně nenáročný test za přímou úhradu. Zájemci si mohou vybrat, zda je zajímá komplexní stav imunity proti spalničkám (IgM+IgG), nebo zda chtějí vědět, zda mají dostatečnou ochranu IgG protilátek proti onemocnění spalničkami. Výsledek  je dostupný následující den po odběru.“ 

Cena vyšetření je 400,-Kč za IgG nebo 800 Kč IgM +IgG protilátky + úhrada za odběr krve

Odkaz na článek:

Radyporady.cz