Tyden.cz - Spalničky útočí stále častěji. Jak jste na tom s protilátkami?

Jen za první pololetí roku 2018 zemřelo v Evropě na nákazu spalničkami 37 lidí a počty nakažených v České republice i okolních státech stále rostou. Dospělí, kteří byli před řadou let očkováni, a došlo u nich k vymizení protilátek, tvoří významnou část současných případů onemocnění. Přitom lze poměrně snadno zjistit, zda je každý z nás proti onemocnění chráněn rychlým laboratorním vyšetřením protilátek proti spalničkám třídy IgG z krve. Jak zjistíme, zda máme protilátky a kdo zejména by jejich stav měl znát? Odpovídal host chatu MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitele EUC Laboratoří. Host odpovídal ve středu 6. března 2019 v 10 hodin.

Chat

 • SK

Jaké jsou nejhorší důsledky spalniček?

 • Host chatu

Dobrý den. Podle mne to jsou velmi časté komplikace, a to až ve 30% případů. Komplikace představují infekce ucha, kde může hrozit ztráta sluchu, zápal plic, vážná onemocnění očí s možným následkem oslepnutí nebo dokonce zánět mozku, který může skončit – v nejhorším důsledku - i smrtí. Zejména jsou v ohrožení děti do 5 let.

 • SK

Jaké jsou příčiny Spalniček?

 • Host chatu

Vlastní příčinou je spalničkový virus (Virus morbillorum, Morbillivirus) ze skupiny takzvaných Paramyxovirů, který se přenáší kapénkovou infekcí. Současnou příčinou lokálních výskytů onemocnění i epidemií je klesající proočkovanost obyvatelstva, která se v ČR dostává již pod 90%. Klesá proočkovanost – tedy podíl očkovaných v populaci, kteří mají dostatek ochranných protilátek proti onemocnění. Pokles je jednak ve skupině dětí, kde je částí rodičů očkování odmítáno nebo odkládáno a dále ve skupině dospělých. Část dospělých mezi roky 1969 – 1975 byla kdysi očkována jen jednou dávkou vakcíny, mladší ročníky jsou na tom relativně lépe, byli očkováni dvěma dávkami vakcíny, ale i v této skupině mohou protilátky časem klesat pod ochranné hladiny.

 • DENMARK

Je nějaká komorbidita u spalniček?

 • Host chatu

Spalničky byly prvním onemocněním u kterého si lékaři uvědomili, že je spojeno se snížením imunity - imunosupresí. Povšimli si toho již v devatenáctém století (vonPirquet). Potlačení imunity následně vede k zvýšené vnímavosti k jiným infekcím. Dnes se předpokládá, že většina úmrtí je důsledkem právě těchto sekundárních infekcí a souběžného potlačení imunity - zápaly plic, těžké průjmy, neuroinfekce.

 • SOD

Jaká je nejlepší prevence u spalniček?

 • Host chatu

Je to dostatek ochranných protilátek proti spalničkám získaných očkováním. Hladinu IgG ochranných protilátek proti spalničkám lze stanovit v laboratoři. Prevencí šíření spalniček je i dostatečná proočkovanost populace – potřebná je více nežli 95% (kolektivní imunita). Pak se virus již nemůže v populaci šířit a tím jsou chráněny i osoby neočkované (včetně velmi malých dětí), nebo například s různými poruchami imunity, u kterých očkovat nelze.

 • Milena K.

Dobrý den,
je možné nějakým testem zjistit, zda mám protilátky? Je mi 45 let.
děkuji

 • Host chatu

V laboratořích provádíme standardně vyšetření IgG ochranných protilátek proti spalničkám. Provádí se jak na žádost lékaře v indikovaných případech, tak i bez doporučení lékaře u zájemců o vyšetření za přímou finanční úhradu. Toto vyšetření obecně není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Je nutné se dostavit nalačno do odběrového místa laboratoře, kde je proveden odběr krve a zapsána data pacienta. Ve Vašem případě (věk 45 let) je možné, že jste byla v dětství ještě očkována jednou dávkou vakcíny a i pokud šlo již o dvě dávky, očkování proběhlo již dávno. Pokud nedošlo k dalšímu přeočkování je zde pokles protilátek pravděpodobný a přeočkování potřebné.

 • Petr

Jak probíhá testování protilátek?

 • Host chatu

Nejprve se provede odběr žilní krve v odběrovém místě laboratoře. Krev je převezena do laboratoře, centrifugována a vzorek tekuté části krve - krevního séra je vyšetřen. Vyšetření je provedeno metodou ELISA. Pozitivní výsledek stanovení IgG protilátek proti viru spalniček v séru je laboratorním průkazem imunity proti spalničkám. Pokud je výsledek jenom hraniční (tedy ne jasně pozitivní podle striktních kriterií), je laboratoří vydán jako negativní – nedostatečná ochrana proti onemocnění a je doporučeno přeočkování.

 • Martin P.

Za jak dlouho po odběru krve zjistím, kolik mám protilátek proti spalničkám? Kdy dostanu výsledek a kolik za vyšetření zaplatím?

 • Host chatu

Mohu uvést data za EUC Laboratoře s.r.o. U vyšetření ochranných protilátek třídy IgG proti spalničkám získáte výsledek za 3 pracovní dny po odběru krve. Úhrada za toto vyšetření je v EUC Laboratořích 400,- Kč + odběr krve /u dospělého/ 48,-Kč, vyšetření provádíme v současnosti 2x týdně. V hodnocení výsledku je uvedeno, zda je hladina IgG protilátek proti spalničkám považována za dostatečnou - tj. chránící proti onemocnění spalničkami, nebo zda je potřebné přeočkování.

 • Eva

Čím jsou spalničky tak nebezpečné? Nejde v současnosti o zbytečný a umělý humbuk?

 • Host chatu

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které provází poměrně časté a závažné komplikace – jak jsem dnes již popsal v jednom předcházejícím dotazu. Za první dva měsíce roku 2019 se v ČR nakazilo spalničkami 170 lidí, u naprosté většiny je již onemocnění klasifikované jako potvrzené. To je docela alarmující, pokud si uvědomíme, že za celý loňský rok bylo v ČR 205 potvrzených nemocných. Za první dva měsíce jsme již pomalu na číslech celého předchozího roku! Nárůst počtu onemocnění odborníci spojují zejména s odmítáním či odkládáním povinného očkování dětí částí rodičů a poklesem imunity - hladiny ochranných IgG protilátek v části dospělé populace. Samozřejmě, pokud obecně klesá ochrana proti nějakému onemocnění, lze čekat jeho častější výskyt a zasažení většího okruhu nechráněných osob. Zrovna nyní například máme nově výskyt spalniček na Trutnovsku, hospitalizováno je asi 20 lidí. Určitě se tedy nejedná pouze o nějaký „umělý humbuk“, ale o opravdové a reálné ohrožení, jehož vážnost je stále částí naší veřejnosti podceněna.