Kolorektální karcinom (rakovina střev a konečníku)

Krevní test pro časnou detekci kolorektálního karcinomu - Septin9 je přijatelnou alternativou, kterou lze provést jako první krok. 
Umožňuje v krevní plazmě detekovat marker specifický pro karcinom ve střevech či konečníku. Pokud je tento marker ve vzorku detekován, existuje u klienta zvýšená pravděpodobnost výskytu kolorektálního karcinomu. V takovém případě by měl klient podstoupit kolonoskopii pro potvrzení diagnózy nebo pro zahájení léčby.

Ročně na kolorektální karcinom celosvětově umírá přibližně 500 000 lidí, po rakovině plic se jedná o druhé nejčastější nádorové onemocnění způsobující smrt.

V raných fázích se kolorektální karcinom muže vyvíjet bez jakýchkoli příznaků. Pokud je ale detekován v časném stadiu, je léčba velmi úspěšná. Proto by měl být pravidelný screening na tento karcinom součástí běžné zdravotní péče u osob starších 50 let. Obvykle se doporučuje provést jedenkrát za rok test detekce okultního krvácení (TOKS) ve stolici nebo jedenkrát za 10 let ambulantní kolonoskopii. Oba tyto testy jsou účinné v boji proti kolorektálnímu karcinomu.

Bohužel pouze malá část cílové populace pravidelně podstupuje screeningové testy, neboť jsou vnímány jako nepříjemné.

Před odběrem: Před odběrem není nutno dodržovat dietní opatření, odběr nemusí být proveden nalačno.

Výsledky: Výsledky lze vyzvednout za 4 týdny po odběru.

Cena: 3 150 Kč

Zpět na přehled vyšetření