Riziko trombózy

Užíváte hormonální antikoncepci? Prodělala jste opakovaně potrat? Má někdo v rodině problémy se srážlivostí krve? Pokud si na některou z těchto otázek odpovíte ANO, neváhejte a požádejte o vyšetření na přítomnost trombofilních mutací.

Pro přeměnu protrombinu na trombin je významný Faktor V. Mutace v tomto faktoru a dalších, jako jsou FII-protrombin (G20210A) a MTHFR (C677T, A1298C), zvyšují riziko žilní a mozkové trombózy a plicní embolie.

Průměrný věk první tromboembolické příhody je nižší u jedinců, kteří jsou nositelé těchto mutací. Riziko dále narůstá především v těhotenství, po operativních zákrocích, při imobilizaci, kouření, obezitě či při užívání hormonální antikoncepce. Až 10 % žen v Česku trpí vážnou poruchou srážlivosti krve, tedy každá desátá riskuje spolu s hormonální antikoncepcí trombózu s možností závažných komplikací. U žen s touto poruchou se mnohonásobně zvyšuje riziko sraženiny a ucpání cév. Následkem může být neschopnost donosit dítě, trombóza či embolie v mladém věku.

Před odběrem: Před odběrem není nutno dodržovat dietní opatření, odběr nemusí být proveden nalačno.

Výsledky: Lze vyzvednout za 14 dní po odběru.

Cena: 900 Kč

Zpět na přehled vyšetření