Štítná žláza

Mnoho lidí může v průběhu života trpět nedostatečnou nebo naopak zvýšenou funkcí štítné žlázy. Častěji problémy potkají ženy. Pomocí testu zjistíme, zda  jsou hladiny hormonů v krvi v předpokládaných mezích nebo zda máme vyhledat lékaře.  
Štítná žláza je životně důležitý orgán. Produkuje hormony, které regulují četné procesy v těle. Patří mezi ně různé oblasti metabolismu, kardiovaskulární systém, regulace tělesné teploty, menstruační cyklus a mnoho dalších tělesných funkcí.

Příznaky nedostatečné funkce štítné žlázy se vyvíjejí pomalu. Zpočátku to bývá jen častější únava, později zimomřivost, zácpa, přibývání na váze bez zvýšeného příjmu kalorií, svalová slabost, smutek či deprese. Naopak zvýšená funkce štítné žlázy urychluje metabolismus i srdeční frekvenci, způsobuje úbytek na váze i při zvýšeném příjmu kalorií, nervozitu, nespavost, pocení, průjem a další.

V těhotenství působí častěji problémy snížená funkce štítné žlázy, jejíž příznaky bývají často zaměňovány za běžné těhotenské obtíže. U těhotných se ale může vyskytnout i zvýšená funkce štítné žlázy, většinou přechodná, což je vždy nutné ověřit dalším sledováním. Pokud zůstává porucha neléčena, může ovlivňovat průběh těhotenství i vývoj plodu.

Před odběrem: Přijďte nalačno, nejezte cca 12 hodin, před odběrem nekuřte.

Doporučení: Je vhodné vypít ¼ litru vody či neslazeného čaje.

Výsledky: Lze vyzvednout další pracovní den po odběru.

Cena: 788 Kč

Zpět na přehled vyšetření